کانال تلگرام

عضو کانال تلگرام کتاب فارسی شوید

دانلود کتاب احکام ولایی در حکومت علوی

۱۳ خرداد ۱۳۹۲
بدون نظر

امام علی (ع) در دوران حکومت کوتاه خود، جز به حاکمیت اسلام و اجرای احکام و قوانین آن نمی‌اندیشید تا در پرتو آن «عدالت در جامعه» برقرار شده و مردم در جامعه‌ای سالم و عادلانه به «رشد و کمال معنوی» نایل شوند. هر چند موانع فراوانی از سوی افراد و جریانات مختلف ایجاد شد و حضرت برای رسیدن به هدف مقدس فوق، توفیق کامل نیافت، اما گفتار و سیره او در اداره جامعه، الگوی روشنی برای مسلمانان، بلکه بشر به ارمغان گذاشت.
احکام و دستوراتی که از سوی حضرت در عرصه‌های گوناگون اجتماعی و سیاسی و اقتصادی و یا نظامی صادر می‌شد، در یک دسته بندی کلی دو گروهند:
گروه اول: دستوراتی که بر اساس آیات قرآن و سنت رسول خدا (ص) به عنوان تحقق حکم شرعی انجام می‌شد.
نامه‌ها و سخنرانی‌های حضرت، موارد فراوانی از این قبیل دستورها و احکام را در بر دارد. دستور اقامه نماز، روزه داری، پرداخت زکات و ده‌ها نمونه دیگر، در زمره این گروهند. در این عرصه امام علی (ع) شأن ابلاغ احکام الهی را دارد و مردم را به انجام دستورهای الهی تشویق می‌کند.
گروه دوم: احکام و دستورهایی است که از امام (ع) به عنوان حاکم جامعه و مجری قوانین و مقررات اسلامی و بر اساس مصالحی که تشخیص می‌داد، صادر می‌شد؛ احکامی که معمولا در اوضاع گوناگون زمانی و مکانی و بنا بر مقتضیات از سوی حاکمان و مدیران جامعه مقرر و به اجرا گذاشته می شود. از این دسته احکام، به احکام حکومتی، ولایی و سلطانی یاد می شود.

احکام ولایی در حکومت علوی

مشخصات کتاب؛
نام مؤلف/گردآورنده: سیدجواد ورعی
فرمت کتاب: exe – ویندوز
لینک دانلود مستقیم
لینک دانلود کمکی: دریافت فایل

لینک کوتاه مطلب

http://ketabfarsi.ir/?p=2212