کانال تلگرام

عضو کانال تلگرام کتاب فارسی شوید

دانلود کتاب آشنایی با بیت تورنت

۳۰ فروردین ۱۳۹۲
بدون نظر

BitTorrent پروتکلی است که به منظور ارسال فایل طراحی شده ‌است. در واقع نوعی ارتباط Peer-to-Peer می ‌باشد که کاربران مستقیما به یکدیگر متصل می ‌شوند و به ارسال و دریافت قسمتی از فایل می‌ پردازند. گرچه فعالیت‌ های تمامی کاربران یک فایل توسط سرور مرکزی به نام Tracker هماهنگ می ‌شود، اما این سرور از محتویات فایل ‌هایی که منتقل می ‌شود بی اطلاع است! در نتیجه تعداد زیادی از کاربران با پهنای باند محدود Tracker مربوطه قابل پشتیبانی هستند.
فلسفه کلیدی BitTorrent اینست که کاربران باید هم ‌زمان با دانلود کردن اطلاعات (دریافت Inbound)، آپلود (ارسال Outbound) نمایند. در این صورت پهنای باند شبکه با حداکثر کارایی بکار گرفته می ‌شود. BitTorrent به نحوی طراحی شده‌ است که بر خلاف پروتوکل ‌های انتقال دیگر با افزایش تعداد افراد مشتاق برای دریافت یک فایل مشخص، کارا تر می‌ شود.
برای توصیف بهتر این روند می‌ توان آن را به گروهی از افراد تشبیه کرد که دور یک میز نشسته ‌اند. هر کدام از این افراد سعی دارند که کپی کاملی از یک کتاب را دریافت کنند. نفر اول اعلام می ‌کند که صفحات ۱-۱۰، ۲۳، ۴۲-۵۰ و ۷۵ را دارد و نفرات سوم، چهارم و پنجم هر کدام قسمت ‌هایی از این صفحات را ندارند. بنابراین هر یک برای گرفتن صفحات، خود را با نفر اول هماهنگ می‌ کنند. نفر دوم اعلام می‌ کند که صفحات ۱۱-۲۲، ۳۱-۳۷ و ۶۳-۷۰ را دارد. نفر اول، چهارم و پنجم به نفر دوم می‌ گویند که بعضی از صفحات او را می‌ خواهند و او هم کپی آن صفحات را به آنها می‌ دهد. این روند ادامه می ‌یابد تا وقتی که همه افراد کپی تمام کتاب را به دست بیاورند. همچنین دور این میز شخص دیگری وجود دارد که کپی کل کتاب را دارد. بنابراین احتیاج ندارد که برایش کپی صفحه ‌ای فرستاده شود. او صفحاتی را که هیچ کس ندارد بین افراد پخش می ‌کند. در ابتدا هنگامی که افراد دور میز می ‌نشینند، باید از او بخواهند که اولین سری کپی صفحات خود را به آنها بدهد. گرچه افراد سعی می ‌کنند که صفحات مشابه را از او نگیرند، بعد از مدتی همگی اکثرا کپی کتاب را دارند. بدین ترتیب این فرد می ‌تواند کتابی را که دارد در اختیار افراد زیادی قرار دهد بدون اینکه مجبور باشد کل کپی را به تمام افراد بدهد. او می‌ تواند در عوض، قسمت‌ های مختلف کتاب را به افراد متفاوت بدهد. و آنها قادر خواهند بود که این قسمت ‌ها را در بین خود پخش کنند. به این فرد که کل کتاب را در اختیار دارد، در اصطلاح Seed، BitTorrent یا دانه گفته می‌ شود. BitTorrent با برنامه ‌های کاربردی Peer-to-Peer دیگر مانند WinMX, Kazza, Gnutella, Emule و … فرق دارد و مثل آنها محدوده مشخصی ندارد.
به عبارت دیگر BitTorrent به وب اضافه شده‌ است به این معنی که تمامی عملیات جستجو و تهیه لیستی از فایل‌ های در دسترس در وب انجام می ‌شود و هنگامی که فایل مورد نظر را پیدا کردیم با کلیک بر روی آن، برنامه کلاینت اجرا می ‌شود و شروع به دانلود می‌ کند.

آشنایی با بیت تورنت

مشخصات کتاب؛
نام مؤلف/گردآورنده: نامشخص
تعداد صفحات: ۵ صفحه
لینک دانلود مستقیم
لینک دانلود کمکی: دریافت فایل

لینک کوتاه مطلب

https://ketabfarsi.ir/?p=1658