کانال تلگرام

عضو کانال تلگرام کتاب فارسی شوید

دانلود کتاب تاریخ صنایع ایران

20 آذر 1395
بدون نظر

یکی از برزگترین خدمات ایران به تمدن دنیا از راه صنعت بوده است. تاریخ صنعت افتخار آمیز این کشور از ادوار پیش از تاریخ آغاز گشته و پس از هزاران سال به ما رسیده است که شاید قالی و قالیچه بهترین نمونه آن صنعت باشد. در طی فصول این کتاب سعی می‌شود خدمات بزرگ این مملکت و جلوه عظیم صنعتی آن را به نظر خوانندگان برساند. بر هر ایرانی تربیت یافته واجب است همانطوری که به کشور خود علاقمند و مفتخر است به صنعت مرز و بوم خود نیز مباهات کند و به خدماتی که از این راه به عالم بشریت و تحکیم بنیان تمدن امروزه دنیا شده، پی برد.
مقصود از تألیف این کتاب که دورنمایی مختصر از تاریخ باعظمت صنایع ایران می‌باشد اینست که جوانان این سرزمین را به قدرت صنعتی نژاد خود و رموز آن آگاه نموده و آنان را تشویق و ترغیب کند که ذوق صنعتی را که در نهادشان می‌باشد بکار انداخته خدمات گذشتگان خود را در نظر آورند و از آنان پند گیرند.
در مقدمه چنین کتابی قبل از هر چیز باید معنی لفظ صنعت را دانست و آن را تشریح و توصیف نمود. تعریف صنعت آسان نیست زیرا این لفظ شامل معانی بسیار می‌باشد و راجع به آن کتاب‌ها نوشته شده است. به علاوه مفهوم صنعت چیز محسوسی نیست که بتوان توسط محسوسات آن را تعریف کرد. با این وصف در ادامه سعی می‌کنیم بطور اختصار چند معنی صنعت را شرح دهیم.

فهرست مطالب؛
– صنایع ماقبل تاریخ ایران
– صنایع دیگر عهد قدیم
– صنایع امپراتوری قدیم ایران یا دوره هخامنشی
– دوره پارت‌ها یا اشکانیان
– صنایع دوره ساسانی
– بعد از استیلاء عرب
– عصر سلجوقیان
– عصر مغول و تیموریان
– عصر صفوی
– انحطاط صنعت در دوره قاجاریه
و … .

تاریخ صنایع ایران

مشخصات کتاب؛
نام مؤلف/گردآورنده: دکتر ج. کریستی ویلسن، ترجمه: عبدالله فریار
تعداد صفحات: ۲۸۹ صفحه
دانلود کتاب تاریخ صنایع ایران

لینک کوتاه مطلب

https://ketabfarsi.ir/?p=7845