کانال تلگرام

عضو کانال تلگرام کتاب فارسی شوید

دانلود مجله الکترونیکی سلام دنیا شماره ۰ و ۱

۱۳ آبان ۱۳۹۳
یک نظر

جمعی از علاقمندان به نرم‌افزارهای آزاد (متن باز) در آذرماه ۱۳۹۲ تصمیم به انتشار ماهنامه‌ای تخصصی در این زمینه گرفتند. به همین منظور کمپینی جهت تأمین حداقل هزینه لازم جهت انتشار ۱۲ شماره اول این ماهنامه به صورت منظم تشکیل گردید و سرانجام در پایان دی‌ماه همان سال با حمایت صدها کاربر علاقمند و ۶ شرکت خصوصی به موفقیت رسید. پس از موفقیت کمپین با تشکیل شورای سردبیری اقداماتی جهت فراهم نمودن شرایط و امکانات لازم جهت شروع به کار نشریه و دریافت مقاله‌ها از کلیه نویسندگان داوطلب آغاز گردید.

قسمتی از سخن سردبیر
مهاجرت، واژه‌ای است که کشور ما سال‌ها است به گونه‌های مختلف و در حوزه‌های گوناگون با آن مانوس شده است. از مهاجرت مغزها به منظور دستیابی به فضایی بهتر جهت رشد و شکوفایی و از مهاجرت هموطنانمان از روستاها و شهرهای کوچک به شهرهای بزرگ پی یافتن لقمه‌ای نان!!
در پرونده این شماره به بررسی نوعی از مهاجرت پرداخته‌ایم که همان مهاجرت از دنیای نرم‌افزارهای انحصاری به دنیای نرم‌افزارهای آزاد (متن‌باز) است که بخشی از آن، همان مهاجرت از ویندوز به توزیع‌های گنو/لینوکس است. مهاجرتی که شاید با توجه به عدم پرداخت حق استفاده از نرم‌افزارهای انحصاری، چندان منطقی به نظر نرسد.
مهاجرت به نرم‌افزارهای آزاد و متن‌باز حداقل همکاری سه گروه را می‌طلبد؛ دولت، جامعه و دانشگاه.
ایران عزیزمان حدود ده سال است به سمت آن سوق پیدا کرده و در ظاهر امر دو سه سالی است که در قالب سازمان‌ها و مصوبه‌هایی به دنبال به سرانجام رساندن این حرکت است؛ اما از آن جا که منابع کلانی در این راه صرف شده و تقریبا به نتیجه مطلوبی نرسیده است، شباهت‌های بسیاری با مهاجرت‌های نامبرده دارد. قطعا اگر برای همین مسیر، برنامه‌ریزی مدون، سرمنزل‌های مشخص و نقشه راهی منسجم در نظر گرفته شود، نه تنها هیچ تاثیر سوئی در جامعه ندارد، بلکه می‌تواند بسیاری از حوزه‌های کشور را شکوفا کند.

مجله الکترونیکی سلام دنیا 0 و 1

مشخصات کتاب؛
ناشر: salam-donya.ir
تعداد صفحات: ۶۱ صفحه (شماره صفر)، ۱۰۲ صفحه (شماره یک)
لینک دانلود شماره صفرم: دریافت فایل
لینک دانلود شماره یکم: دریافت فایل

لینک کوتاه مطلب

https://ketabfarsi.ir/?p=5081
  • هنوز نمی توانم نظر بدم اما میتونم بگم ممنونم از لطف شما