کانال تلگرام

عضو کانال تلگرام کتاب فارسی شوید

دانلود کتاب کتاب درمانی

۸ شهریور ۱۳۹۲
بدون نظر

کتاب درمانی معادل واژه Bibliotherapy است. واژه Bibliotherapy از دو واژه Biblio به معنای کتاب و Therapy به معنای درمان و شفا، اخذ شده است. ساده‌ترین تعریف کتاب درمانی، بهره گرفتن از کتاب به منظور خود ‌شناسی برای ایجاد دگرگونی است. کتاب درمانی یعنی استفاده از مواد خواندنی برگزیده در راهنمایی و حل مشکلات شخصی بوسیله مطالعه هدف‌دار.
در کتاب درمانی غیر از کتاب‌های پزشکی و روانشناسی معمولا از رمان، داستان و قصه استفاده می‌شود. کتاب‌ درمانی فقط منحصر به کتاب نیست، شعر یا هر نوشته دیگر نیز می‌تواند به عنوان ابزار کتاب درمانی استفاده شود.
کتاب‌هایی که در کتاب‌ درمانی استفاده می‌شوند طیف گسترده‌ای دارند! حتی بعضی، فیلم‌درمانی را هم یکی از شاخه‌های کتاب درمانی می‌دانند. شاید بتوان ریشه همه این درمان‌های ادبی و هنری را در این جمله ارسطو دانست که؛

تراژدی، موجب تزکیه روح تماشاگر می‌شود.

وب درمانی یکی دیگر از اقسام کتاب درمانی به شمار می‌رود و در واقع مکمل آن می‌باشد. امروزه منابع موجود در وب به منظور درمان و رشد فکری و شخصی مورد استفاده قرار می‌گیرند. هدف وب درمانی بکارگیری منابع موجود در وب برای حفظ سلامت روانی، تندرستی و سلامتی است. امروزه یکی از آسان‌ترین راه‌های ارتقای آگاهی افراد، وب و سایر امکانات موجود در اینترنت هستند. وب درمانی، سلامت تن و روان را با شناخت و درک عمیق‌تر نسبت به روان خویشتن برای افراد فراهم می‌نماید. وب درمانی می‌تواند به افراد و گروه‌های اجتماعی مختلف کمک کند تا بهداشت روانی خود را تأمین نمایند و تغییرات مثبتی در طرز تفکر و اندیشه خود ایجاد کنند. در واقع، افراد با افزایش اطلاعات پزشکی و روانشناسی خود از طریق مطالعه منابع اطلاعاتی موجود در وب، بیشتر مراقب سلامت و بهداشت روانی خود و سایرین هستند.

کتاب درمانی

مشخصات کتاب؛
نام مؤلف/گردآورنده: فاطمه شعیبی
تعداد صفحات: ۶۸ صفحه
لینک دانلود مستقیم
لینک دانلود کمکی: دریافت فایل

لینک کوتاه مطلب

https://ketabfarsi.ir/?p=3774