کانال تلگرام

عضو کانال تلگرام کتاب فارسی شوید

دانلود گزیده اشعار مهدی اخوان ثالث

۱۴ خرداد ۱۳۹۲
بدون نظر

مهدی اخوان ثالث، شاعر پرآوازه و موسیقی‌ پژوه ایرانی است. تخلص وی در اشعارش «م.امید» بود. اخوان ثالث در شعر کلاسیک ایران توانمند بود. وی به شعر نو گرایید او آثاری دلپذیر در هر دو نوع شعر به جای نهاده ‌است. همچنین او آشنا به نوازندگی تار و مقام‌های موسیقیایی بوده‌ است. مهدی اخوان ثالث نخستین دفتر شعرش را با عنوان ارغنون در سال ۱۳۳۰ منتشر کرد. اگر چه اخوان در دهۀ ۲۰ فعالیت شعری خود را آغاز کرد، اما تا زمان انتشار دومین دفتر شعرش (زمستان) در سال ۱۳۳۶، در محافل ادبی آن روزگار شهرت چندانی نداشت. با اینکه نخست به سیاست گرایش داشت ولی پس از رویداد ۲۸ مرداد از سیاست تا مدتی روی گرداند. چندی بعد با نیما یوشیج و شیوه سرایندگی او آشنا شد. شاهکار اخوان ثالث شعر «زمستان» است. (بیشتر…)

دانلود گزیده اشعار مهدی اخوان ثالث

دانلود دیوان رباعیات شیخ ابوسعید ابوالخیر

۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۲
یک نظر

ابوسعید ابوالخیر، عارف و شاعر نامدار ایرانی قرن چهارم و پنجم است. ابوسعید ابوالخیر در میان عارفان مقامی بسیار ممتاز و استثنائی دارد و نام او با عرفان و شعر آمیختگی عمیقی یافته است.
شیخ ابوسعید ابوالخیر در بخش مهمی از شعر پارسی در کنار مولوی و خیام قرار می‌گیرد، بی‌آنکه شعر چندانی سروده باشد.
کتاب حاضر دیوان رباعیات شیخ ابوسعید می‌باشد. (بیشتر…)

دانلود دیوان رباعیات شیخ ابوسعید ابوالخیر

دانلود کتاب پندنامه عطار نیشابوری

۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۲
یک نظر

عطار نیشابوری، یکی از عارفان و همچنین یکی از شاعران بلندنام ادبیات فارسی‌ در اواخر سده ششم و اوایل سده هفتم است.
کتاب پندنامه عطار با ستایش خداوند آغاز می‌شود و شاعر ابتدا به ذکر نشانه‌های قدرت پروردگار می پردازد و از پیامبرانی چون نوح و لوط و ابراهیم سخن به میان می آورد؛
حمد بی‌حد آن خدای پاک را / آنکه ایمان داد مشتی خاک را / آنکه در آدم دمید او روح را / داد از طوفان نجات او نوح را / آنکه فرمان کرد قهرش باد را / تا سزای داد قوم عاد را / آنکه لطف خویش را اظهار کرد / بر خلیلش نار را گلزار کرد … (بیشتر…)

دانلود کتاب پندنامه عطار نیشابوری

دانلود کتاب اشک مهتاب

۶ اردیبهشت ۱۳۹۲
۲ نظر

مهدی سهیلی در سال ۱۳۴۷ با انتشار کتاب «اشک مهتاب» برگ زرین و ارزشمندی به دفتر افتخارات خود افزود استقبال عجیب مردم از این مجموعه شعر در تاریخ کتاب جدا بی‌سابقه بود و هیچ ناشری بخاطر ندارد که دو هزار نسخه از مجموعه شعری به مدت دو ماه آن چنان نایاب شود که شیفتگان فراوانش با کوشش بسیار از بدست آوردنش بی نصیب بمانند با استقبال اعجاب انگیز مردم از اشک مهتاب بر همگان مسلم گردید که آثار مهدی سهیلی در میان مردم شعر دوست و سخن شناس ایران پایگاهی بس عظیم و ارجمند دارد، سخنی در چاپ چهارم این کتاب از مهدی سهیلی؛ «سپاس خداوند بی مانند را که به شعرم زندگی داد و بر اندیشه‌ام تابندگی بخشود، سر تسلیم و بندگی بر آستان مهر آفرینی می‌سایم که نگین شعرم را بر انگشتری دلهای مردم این سرزمین نشاند، تنها لطف عمیم او بود که چاپ کتاب مرا به گونه یک حادثه در آورد زیرا هیچ سالخورده‌ای به یاد ندارد که در دو سال مجموعه شعری از شاعران معاصر چهار نوبت در ۱۵۰۰۰ نسخه چاپ شود، اگر به قول سعدی؛ قصب الجیب حدیثم را همچون شکر می‌خورند، باز هم مهربان پروردگار را سپاس می‌گویم که مهر مردم صاحب نظر و سخن شناس ایران را به هواداری سخنم بر انگیخته است. (بیشتر…)

دانلود کتاب اشک مهتاب

دانلود شعر آخرین همسفر

۲۹ فروردین ۱۳۹۲
یک نظر

کتاب شعر آخرین همسفر نوشته فریدون ایل بیگی، یک کتاب شعر به سبک شعر نو، شیوه بدیعی در هنر سرایندگی اشعار می باشد که در چندین بخش و مجموعه شعر گرداوری شده است، این اثر منتخب اشعار سال ۱۳۳۵ تا سال ۱۳۴۲ می باشد. (بیشتر…)

دانلود شعر آخرین همسفر

دانلود شعر تیرگی

۱۸ بهمن ۱۳۹۱
بدون نظر

فیروزه فیض آبادی یکی از شاعران تازه کار و ناشناس در بین سیلی از شاعران ایران زمین می باشد که اولین کتاب شعر او بنام تیرگی را برای دانلود آماده کرده ایم؛ اعتماد نکنیم/ از این راه، آب را گل نکنیم/ در مسیر به اطراف نگاهی نکنیم/ گام را کج نکنیم/ وقت خواب به فردا سلامی نکنیم/ روز نو به شادی لبی تر نکنیم/ به عشق یار هوایی در سر نکنیم/ به بدی عادت نکنیم/ زندگی سر نکنیم/ اعتماد نکنیم … . (بیشتر…)

دانلود شعر تیرگی

دانلود دیوان اشعار صائب تبریزی

۱۱ بهمن ۱۳۹۱
۲ نظر

صائب تبریزی، بزرگترین غزل سرای قرن یازدهم هجری و معروفترین شاعر عهد صفویه است. صائب تبریزی شاعری کثیرالشعر بود، تعداد اشعار صائب را از شصت هزار تا صد و بیست هزار بیت گفته اند! آثار صائب بجز سه چهار هزار بیت قصیده و یک مثنوی کوتاه و ناقص به نام قندهارنامه و دو سه قطعه، همگی غزل است. (بیشتر…)

دانلود دیوان اشعار صائب تبریزی