کانال تلگرام

عضو کانال تلگرام کتاب فارسی شوید

دانلود کتاب نیروی خلأ یا گرانش

۷ تیر ۱۳۹۲
بدون نظر

چیزی که ما به نام گرانش می‌شناسیم همان دافعه خلأ و ماده است.
شاید این نظریه ده‌ها سال پیش می‌بایست مطرح می‌شد که نیروی گرانشی وجود ندارد و این تماما برآیند دافعه بین خلأ و ماده است که گرانش می‌نامیم.
اما با گذشت چندین سال حتی فکر محققی به این سو نمی‌رود که سیستم جارو برقی (Vacuum cleaner) که از نام آن نیز مشخص است دلالت بر این امر دارد که نیروی گرانشی وجود ندارد.
در جارو برقی یک فن قوی خلأیی تقریبی در آن ایجاد می‌کند که باعث مکش اجسام سبک می‌شود.
شاید از دیدگاه کلاسیک دلیلی واضح برای این امر نباشد اما اگر کمی دقیق فکر کنیم، می‌بینیم که ماده (هوا) بر خلأ دافعه وارد می‌کند. صرفا به این دلیل که مقدار خلأ در این مورد کمتر از ماده است.
مقاله حاضر در رابطه با نیروی گرانش و ارتباط آن با خلأ، توضیحاتی ارائه می‌دهد. (بیشتر…)

دانلود کتاب نیروی خلأ یا گرانش

فیزیک پلاسما

۱۰ خرداد ۱۳۹۲
بدون نظر

می‌دانیم که برای ماده سه حالت جامد، مایع و گاز در نظر گرفته می‌شود. اما در مباحث علمی معمولا یک حالت چهارم نیز برای ماده فرض می‌شود. حدوث طبیعی پلاسما در دماهای بالا، سبب تخصیص عنوان چهارمین حالت ماده به آن شده است. یک نمونه بسیار طبیعی از پلاسما آتش است بنابراین خورشید نمونه‌ای از پلاسمای داغ بزرگ است.

تعریف پلاسما
پلاسما گاز شبه خنثایی از ذرات باردار و خنثی است که رفتار جمعی از خود ارایه می‌دهد. به عبارت دیگر می‌توان گفت که واژه پلاسما به گاز یونیزه شده‌ای اطلاق می‌شود که همه یا بخش قابل توجهی از اتم‌های آن یک یا چند الکترون از دست داده و به یون‌های مثبت تبدیل شده باشند. یا به گاز به شدت یونیزه شده‌ای که تعداد الکترون‌های آزاد آن تقریبا برابر با تعداد یون‌های مثبت آن باشد، پلاسما گفته می‌شود. (بیشتر…)

فیزیک پلاسما

علم فیزیک و ارتباط آن با علم ورزش

۱۳ فروردین ۱۳۹۲
بدون نظر

فیزیک چیست؟
فیزیک یکی مهمترین شاخه های علوم طبیعی بوده و بررسی تمام پدیده های طبیعی را به نحوی زیر پوشش خود قرار می دهد. علم فیزیک در مطالعه عناصر تشکیل دهنده ماده یا جسم مادی و عمل متقابل این عناصر غیر قابل انکار و بررسی چنین برهم کنش ها، خواص جسم مادی را در پیش روی ما قرار داده و دسترسی به مجهولات پدیده های طبیعی را آسان می کند. فیزیک علاوه بر بررسی ساختار جسم مادی و عوامل تشکیل دهنده آن، ارتباط نزدیک با سایر علوم طبیعی در رشته و بعنوان یک پدیده بنیادی در تمامی پژوهش های علمی کاربرد وسیعی را به خود اختصاص می دهد. بررسی اوضاع و احوال علومی نظیر انرژی، نور، مکانیک «جامدات و سیالات» شیمی، نجوم، زمین شناسی بدون استفاده از فیزیک امکان ندارد. (بیشتر…)

علم فیزیک و ارتباط آن با علم ورزش

آشنایی با میکروسکوپ و انواع آن

۲۰ بهمن ۱۳۹۱
۳ نظر

میکروسکوپ یکی از وسایل آزمایشگاهی اصلی در آزمایشگاه گیاه شناسی است. که در اینجا انواع آن را مورد بحث و بررسی قرار داده و طرز کار با میکروسکوپ نوری معمولی را به تفصیل ارائه مینمائیم.
میکروسکوپ های مختلف دارای بزرگنمائی های متفاوتی می باشند که عموماً با وجود عدسی های گوناگون، تصویر نمونه مورد نظر چند برابر می شود. اصول کلی در تمامی انواع میکروسکوپ ها براساس عبور نور با طول موج های متفاوت از چندین عدسی محدب می باشد که هرچقدر طول موج نور بکار رفته در میکروسکوپ مزبور کوتاهتر باشد قدرت تفکیک و یا جداکنندگی آن میکروسکوپ بیشتر است. برای مثال قدرت تفکیک چشم انسان ۱.۰ میلیمتر می باشد و میکروسکوپ نوری معمولی ۰.۲۴ میکرون. (بیشتر…)

آشنایی با میکروسکوپ و انواع آن