کانال تلگرام

عضو کانال تلگرام کتاب فارسی شوید

دانلود کتاب کنترل رسانه‌ها

17 مرداد 1392
بدون نظر

نوآم چامسکی، از بزرگترین متفکران و روشنفکران حال و حاضر جهان است که در آمریکا مشغول نظریه پردازی و استاد بازنشسته دانشگاه MIT است و بر خلاف معمول، نقدهای تندوتیزی هم به سیاست های میهن ابر قدرتش، آمریکا دارد. کتاب حاضر که از کتب مؤثر ولی کم حجم اوست، در باب نقش مهم رسانه‌ها در تعیین و کنترل افکار «توده مردم» سخن می‌گوید، چامسکی در مقدمه می‌نویسد:

نقش رسانه‌های گروهی در سیاست‌های معاصر، ما را وامی‌دارد از خود بپرسیم که مایلیم دورن چه اجتماع و چه دنیایی زندگی کنیم؟ این موضوع را با دو برداشت متفاوت از دموکراسی می‌توان روشن کرد؛
در برداشت اول، چنین برمی‌آید که عموم مردم دارای امکانات و وسایل شرکت در مسیری با معنا از مدیریت امور سرنوشت ساز خود و همچنین دارای ابزارهایی از اطلاعات آزاد و بازداشته باشند. اگر به فرهنگ لغت رجوع کنیم، با معنایی در همین ردیف روبرو می شویم!
برداشتی دیگر از دموکراسی اینست که مردم جامعه از «باید» از دخالت در تعیین سرنوشت جامعه خود محروم باشند، و وسایل اطلاع رسانی و رسانه‌ها باید شدیدا تحت کنترل «نظام حاکم» بر جامعه قرار گیرد. شاید این تفسیر زیاد خوشایند نباشد! ولی بهتر است قبول کنیم که این درک غالب حاکم بر جوامع است، که در واقع مدت‌هاست نه تنها در عمل، بلکه در تئوری نیز جایگاهی برای خود باز کرده است.

کنترل رسانه‌ها

مشخصات کتاب؛
نام مؤلف/گردآورنده: نوآم چامسکی
تعداد صفحات: ۹۳ صفحه
دانلود کتاب کنترل رسانه‌ها

لینک کوتاه مطلب

http://ketabfarsi.ir/?p=3097