کانال تلگرام

عضو کانال تلگرام کتاب فارسی شوید

موشک و انواع سوخت آن

24 شهریور 1392
بدون نظر

موشک‌های فضایی، مانند موشک‌های آتش‌بازی عمل می‌کنند. سوخت با ماده‌ای به نام اکسنده که حاوی گاز تسریع کننده احتراق یعنی اکسیژن است ترکیب می‌شود. آنگاه این ترکیب که یک پیشران محسوب می‌شود، می‌سوزد و گازهای داغی را تولید می‌کند. این گازها منبسط شده و از طریق یک دماغه خارج و باعث می‌شوند موشک به طرف بالا حرکت کند. این واکنش برای اولین بار در قرن هفدهم توسط دانشمند انگلیسی «اسحاق نیوتن»، در قانون سوم حرکتش بیان شد. او اظهار داشت که برای هر عملی (خروج گازها در اینجا) عکس‌العملی است در مساوی و مخالف جهت آن (در اینجا، حرکت موشک). (بیشتر…)

موشک و انواع سوخت آن

دانلود کتاب مدارهای الکتریکی

20 خرداد 1392
بدون نظر

مدارها، به دو دسته کلی تقسیم می‌شوند؛ مدارهای الکتریکی و مدارهای الکترونیکی.
در مدارهای الکتریکی محیط حرکت الکترون و بطور کلی جنس تشکیل دهنده المان‌های مدار به هیچ عنوان برای ما اهمیت ندارند بلکه رابطه ریاضی بین ولتاژ و جریان این المان‌ها مهم هستند. در حقیقت در تحلیل این مدارها هیچ‌گاه به نحوه ساخت این قطعات توجه نمی‌شود.
برعکس مدارهای الکتریکی، مدارهای الکترونیکی علاوه بر رابطه ریاضی ولتاژ جریان قطعه به محیط عبور الکترون توجه کرده و در کل این جنس و نحوه ساخت المان است که خیلی برای مهندس اهمیت دارد. در تحلیل مدار های الکترونیکی چون معادلات دیفرانسیل بسیار سخت و پیچیده ایجاد می‌شوند غالبا از تقریب برای قسمت‌های الکترونیکی استفاده می‌شود.
مدارهای الکترونیکی خود به دو دسته دیجیتال و آنالوگ تقسیم می‌شوند. (بیشتر…)

دانلود کتاب مدارهای الکتریکی

شکستن دیوار صوتی

28 اردیبهشت 1392
بدون نظر

برای توضیح درباره آنچه هنگام شکستن دیوار صوتی روی می‌دهد، ابتدا باید به صوت به چشم موجی با سرعت انتشار محدود نگاه کرد. همه شما با اثرات ناشی از محدود و نسبتا کم بودن سرعت صوت آشنایی دارید؛ بازتاب صدا در کوه، تأخیر زمانی در شنیدن صدای بلندگوهایی که یک چیز را پخش می‌کنند و شنیدن صدای رعد پس از دیدن برق. در سطح دریا و دمای ۲۲ درجه، امواج صوتی با سرعت ۳۴۵ متر بر ثانیه یا ۱۲۴۰ کیلومتر در ساعت منتشر می‌شوند. هر چه دما و فشار کاهش یابد، سرعت صوت کم می‌شود، بطوری که برای هواپیمایی در ارتفاع ۳۵ هزار پایی (جایی که دما ۵۴- درجه است) سرعت صوت به ۲۹۵ متر در ثانیه یا ۱۰۶۰ کیلومتر در ساعت می‌رسد. (بیشتر…)

شکستن دیوار صوتی