کانال تلگرام

عضو کانال تلگرام کتاب فارسی شوید

دانلود کتاب آشنایی با بناهای تاریخی

21 خرداد 1393
۲ نظر

معماری در حقیقت دست آورد عوامل فرهنگی و محیطی و بیان شیوه زندگی افرادی است که آن را بنا نموده‌اند.
معماری این سرزمین تا قبل از گسیختگی فرهنگی، که تقریبا از اواسط دوره قاجار اتفاق افتاد، از شکوفایی و تداوم خاصی برخوردار بود. در آن بازه زمانی اگر بیگانگانی همچون مغول‌ها به ما حمله و باعث هرج و مرج گردیدند، در کمتر از یک نسل تحت تأثیر فرهنگ غنی ایرانی، مسلمان شدند و بناهایی چون گنبد سلطانیه را ساختند.
هدف از مطالعه تاریخ نه فقط کوشش برای فهم گذشته، بلکه کوشش برای فهم رابطه گذشته و آینده است. زیرا تنها به کمک مطالعه گذشته می‌توان دریافت که چگونه به نقطه امروز رسیده‌ایم و چه تصمیم‌ها و عملکردهایی ما را به اینجا رسانده است. (بیشتر…)

دانلود کتاب آشنایی با بناهای تاریخی

دانلود کتاب اسناد و نامه‌های تاریخی

25 اسفند 1392
بدون نظر

مطالعۀ اسناد و نامه‌های تاریخی که از مجموعه‌های مختلف منشآت در این کتاب جمع گردیده است، گذشته از اینکه ما را به زندگی خصوصی و افکار و عقاید شخصیت‌های نامی این کشور آشنا می‌سازد، سبک انشاء فارسی و صعود و نزول آن را در دوره‌های مختلف تاریخ نشان می‌دهد.
این مجموعه که از مکاتبات خصوصی و فرامین رسمی و دولتی فراهم آمده است، از اوائل دوره‌های اسلامی شروع شده و به اواخر زمان شاه اسماعیل صفوی ختم می‌شود و هر یک از آنها ارتباط به زمان یا واقعه‌ای دارد که از نقطه نظر تاریخ دارای اهمیت است. در حقیقت مجموعۀ این کتاب، یک سلسله تاریخ مستندی را به دست می‌دهد که در ضمن آن بعضی از قسمت‌های تاریک و مجهول زمان‌های گذشته تاریخ ایران روشن و معلوم می‌گردد. (بیشتر…)

دانلود کتاب اسناد و نامه‌های تاریخی

دانلود رمان سلطانه

28 دی 1391
۹ نظر

کالین فالکنر در سال ۱۹۵۳ در لندن متولد شده است و به عنوان روزنامه نگار و نویسنده در استرالیا زندگی می کند، سلطانه سومین رمان است، خلاصه این داستان ۳۵۰ صفحه ای از این قرار است؛ در قرن شانزدهم، هنگامی که امپراتوری عثمانی در اوج قدرت است، و سلطان سلیمان خان قانونی بر سه قاره و هفت اقلیم حکمرانی می کند، در پشت درهای بسته و دیوارهای بلند توپقاپو سرای ۳۰۰ کنیز در بزرگترین حرمسرای امپراتوری، جدا از دنیای بیرون روزگار می گذراندند. در این جهان بسته زندگی بر اساس قوانین خاص و مستقلی می گذرد. در این «گودال مار» زندگی با نفرت و کینه توزی، توطئه و مبارزات بر سر قدرت عجین است. هنگامی که خرم را که یک دختر تاتار رومی است به حرمسرا می آوردند، زندگی عادی و روزمره حرمسرا به یکباره دگرگون می شود. این زن خیره سر و عصیانگر حاضر نیست مانند دیگران به سرنوشت خود به مثابه کنیز در حرمسرا تن در دهد! و به قوانین جاری تمکین کند. او با تمام قوا و با اراده آهنین می کوشد تا خود را به مرکز قدرت یعنی به کنار سلطان سلیمان برساند. و در این مسیر برای رسیدن به هدف خود به هر وسیله ای متشبث می شود. خرم با مهارت تمام، خود را در قلب سلطان سلیمان جا می کند و توطئه می چیند و هر صدای مخالفی را در گلو خفه می کند. و سرانجام سوگلی خاص سلطان می شود و از محبت و اعتماد کامل وی برخوردار می گردد. قدرت سیاسی خرم در مقابل معتمد سلطان، روز به روز بیشتر می شود و او با هوش سرشار و بی رحمی و قساوت خود، بزودی در جهانی که تا آن روز دنیای ویژه مردان محسوب می شد و زنان را به آن راهی نبود، به قدرت و نفوذ بی نظیری می رسد و سرانجام پس از اعدام دلخراش ابراهیم پاشا وزیر اعظم سلطان، تمام راه ها برای اجرای منویات واقعی او باز می شود … زیرا که خرم اراده کرده است نخستین «سلطانه» دربار عثمانی در تاریخ سیصد ساله این امپراتوری شود. (بیشتر…)

دانلود رمان سلطانه