کانال تلگرام

عضو کانال تلگرام کتاب فارسی شوید

دانلود کتاب بهداشت مادر و کودک

24 آبان 1393
بدون نظر

بیش از دو سوم جمعیت کشور را مادران و کودکان تشکییل می‌دهند که جزء آسیب پذیرترین اقشار جمعیت می‌باشند. آسیب پذیری مادران، ناشی از بارداری و زایمان است و آسیب پذیری کودکان به روند رشد، تکامل و بقای آنها مربوط است. از طرف دیگر، مادر و کودک را باید به صورت یک واحد مورد مطالعه قرار داد؛ زیرا کودک در دوران زندگی رحمی، کاملاً و پس از آن نیز، حداقل به مدت ۲ سال از نظر تفذیه‌ای به مادر وابسته است. بنابراین مراقبت‌های مربوط به مادر و کودک اغلب در یک قالب و به صورت یک جزء ارائه می‌شوند.
استراتژی کنونی ارائه خدمات بهداشتی در کشور، در قالب مراقبت های اولیه بهداشتی (PHC) است که برپایه اصول برابری، هماهنگی بین بخشی و مشارکت جامعه استوار است.
مراقبت‌های مادر و کودک از اجزای اصلی مراقبت‌های بهداشتی در کشور ماست که توسط مراکز بهداشتی/درمانی، کلینیک‌های خانواده و خانه‌های بهداشت ارائه می‌شود. به موازات این مراقبت‌ها، بر کودکیاران عزیز – که وظیفه مراقبت از کودکان در حالت سلامتی و بیماری را برعهده دارند – لازم است تا ضمن شناخت اصولی از نحوه انجام این واقعیت‌ها، دیدگاه خود را در مورد مسائل بهداشتی توسعه بخشند.
این کتاب به منظور آشنایی کودکیاران با اصول بهداشتی مادر و کودک تدوین شده است. در تدوین این کتاب سعی شده است که طرح مباحث به صورتی باشد که جنبه عملی و کاربردی داشته باشد. البته، جایی که بیان مفاهیم پایه برای درک جنبه‌های کاربردی ضرورت داشته، از ذکر آن دریغ نشده است.

فهرست کتاب؛
بخش اول: بهداشت مادران
– بهداشت دوران بلوغ
– بهداشت قبل از ازدواج
– بهداشت دوران بارداری
– بهداشت پس از زایمان
– سلامت باروری

بخش دوم: بهداشت کودکان
– بهداشت دوران نوزادی
– تغذیه در دوران نوزادی و شیرخوارگی
– رشد و نمو کودک (پایش رشد)
– ایمن سازی
– بهداشت دوران شیرخوارگی و پیش از دبستان
– بهداشت و پیشگیری از معلولیت کودکان
و … .

بهداشت مادر و کودک

مشخصات کتاب؛
نام مؤلف/گردآورنده: احمدرضا زمانی، عزیزالله باطبی
تعداد صفحات: ۱۵۹ صفحه
دانلود کتاب بهداشت مادر و کودک

لینک کوتاه مطلب

http://ketabfarsi.ir/?p=5177