کانال تلگرام

عضو کانال تلگرام کتاب فارسی شوید

دانلود کتاب نظریه نسبیت چیست؟

29 فروردین 1392
بدون نظر

از زمانیکه انیشتین نظریه نسبیت را بوجود آورد بیش از پنجاه سال می گذرد. این نظریه که زمانی از نظر برخی بازیچه ضد و نقیض عقل به حساب می آمده، امروز به یکی از مبانی علم فیزیک مبدل گشته است! امروزه فیزیک بدون نظریه نسبیت تقریبا مانند فیزیک بدون تصور درباره مولکول ها و اتم ها غیرممکن می باشد. حتی مشکل بتوان تمام پدیده های گوناگون فیزیکی را، که هرگز نمی شد آن ها را بدون درنظر گرفتن نسبیت توجیه نمود، برشمرد. بر مبنای این نظریه دستگاه های بغرنجی مانند شتاب دهنده ذرات بنیادی احداث می شود، واکنش های هسته ای محاسبه می گردد.
ولی متأسفانه این نظریه برای هیچکس جز عده معدودی از کارشناسان و اندیشمندان، قابل فهم و معلوم نیست. البته این نظریه از رده تئوری های مشکل است و نباید انتظار داشت که اشخاص غیرمتخصص در فیزیک به آسانی بتوانند آن را درک کنند.
با این حال گمان می کنیم که مباحث و ایده های اصلی نظریه نسبیت را می توان به شکل ساده و قابل فهمی برای خوانندگان، بیان نمود.
امیدواریم که خواننده این کتاب گمان نکند که نظریه نسبیت در جمله «همه چیز در جهان نسبی است» خلاصه می شود. برعکس! نظریه نسبیت مانند هر نظریه صحیح دیگر فیزیک یک مبحث مربوط به حقیقت عینی است که وابسته به میل و خواست و سلیقه دیگران نمی باشد.
ما با کنار گذاشتن تصورات کهنه مربوط به فضا، زمان و جرم بطور عمیق تری وارد این مبحث خواهیم شد که ساختمان حقیقی جهان را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

نظریه نسبیت چیست؟

مشخصات کتاب؛
نام مؤلف/گردآورنده: لاندائو، رومر
تعداد صفحات: ۶۸ صفحه
دانلود کتاب نظریه نسبیت چیست؟

لینک کوتاه مطلب

http://ketabfarsi.ir/?p=1642