کانال تلگرام

عضو کانال تلگرام کتاب فارسی شوید

دانلود کتاب ژانرهای سینمایی

14 بهمن 1394
۲ نظر

بری کیت گرانت، یکی از چهره‌های صاحب‌نظر در زمینه نقد ژانر در حوزه نظریه فیلم است. او دکترای خود را از دانشگاه ایالتی نیویورک دریافت کرده است و اینک استاد رشته فیلم و فرهنگ توده در دانشگاه براک واقع در انتاریوی کاناداست. پروفسور گرانت در رشته مطالعات سینمایی، سینمای مستند و تاریخ فیلم تدریس می‌کند؛ همچنین پژوهش‌های متعددی در زمینه سینمای وحشت و علمی تخیلی انجام داده است و تألیفات متعددی نیز در این حوزه‌ها دارد.
کتاب حاضر تألیفی شایان توجه در زمینه فیلم‌های ژانری (سینمایی ژانر محور) به شمار می‌رود. نویسنده پس از ذکر مقدمه‌ای جامع و مفید درباره مفهوم ژانر و نظریه ژانر، مباحث مورد نظر خود را در چهار فصل اصلی ارائه و ارتباط ژانر را با جامعه، نظریه مؤلف و مقوله بازنمایی سینمایی بیان می‌کند. هر یک از بخش‌های مورد اشاره با مثال‌های موردی از فیلم‌های مطرح و مختلف در ژانرهای وسترن، علمی – تخیلی، وحشت و حادثه‌ای همراهی می‌شوند تا خواننده به درکی روشن و ملموس از مباحث طرح شده دست یابد.
شیوه بیان سر راست نویسنده باعث می‌شود کتاب حاضر نه فقط برای دانشجویان و علاقه مندان حوزه سینما و تئاتر، بلکه برای دوستداران ادبیات ژانری و نیز کل مخاطبان هنری جذاب و راهگشا باشد.
کتاب حاضر با نام کامل «ژانرهای سینمایی؛ از شمایل شناسی تا ایدئولوژی» تلاسی است ارزشمند در زمینه مطالعه همه جانبه، هرچند مقدماتی، ژانرهای سینمایی و رابطه این ژانرها با دغدغه‌های کلان‌تر سیاسی – اجتماعی. در این بین فصل پایانی کتاب، آنجا که به نسبت «سینمای ملی» با سینمای ژانر و با الگوی هالیوودی تولید فیلم می‌پردازد، می‌تواند به ویژه برای خواننده ایرانی جالب توجه باشد.

مشخصات کتاب؛
نام مؤلف/گردآورنده: بری کیت گرانت، ترجمه: شیوا مقانلو
تعداد صفحات: ۱۸۱ صفحه
دانلود کتاب ژانرهای سینمایی

لینک کوتاه مطلب

http://ketabfarsi.ir/?p=7652
  • خیلی مفید بود.ممنون از شما

  • سلام ازسایت عالیتون .اگه میشه کتاب زندگینامه بیلی وایلدر هیچ کس کامل نیست روهم درسایت تون قراربدید