کانال تلگرام

عضو کانال تلگرام کتاب فارسی شوید

دانلود کتاب ژانرهای سینمایی

۱۴ بهمن ۱۳۹۴
یک نظر
451 نمایش

بری کیت گرانت، یکی از چهره‌های صاحب‌نظر در زمینه نقد ژانر در حوزه نظریه فیلم است. او دکترای خود را از دانشگاه ایالتی نیویورک دریافت کرده است و اینک استاد رشته فیلم و فرهنگ توده در دانشگاه براک واقع در انتاریوی کاناداست. پروفسور گرانت در رشته مطالعات سینمایی، سینمای مستند و تاریخ فیلم تدریس می‌کند؛ همچنین پژوهش‌های متعددی در زمینه سینمای وحشت و علمی تخیلی انجام داده است و تألیفات متعددی نیز در این حوزه‌ها دارد.
کتاب حاضر تألیفی شایان توجه در زمینه فیلم‌های ژانری (سینمایی ژانر محور) به شمار می‌رود. نویسنده پس از ذکر مقدمه‌ای جامع و مفید درباره مفهوم ژانر و نظریه ژانر، مباحث مورد نظر خود را در چهار فصل اصلی ارائه و ارتباط ژانر را با جامعه، نظریه مؤلف و مقوله بازنمایی سینمایی بیان می‌کند. هر یک از بخش‌های مورد اشاره با مثال‌های موردی از فیلم‌های مطرح و مختلف در ژانرهای وسترن، علمی – تخیلی، وحشت و حادثه‌ای همراهی می‌شوند تا خواننده به درکی روشن و ملموس از مباحث طرح شده دست یابد.
شیوه بیان سر راست نویسنده باعث می‌شود کتاب حاضر نه فقط برای دانشجویان و علاقه مندان حوزه سینما و تئاتر، بلکه برای دوستداران ادبیات ژانری و نیز کل مخاطبان هنری جذاب و راهگشا باشد.
کتاب حاضر با نام کامل «ژانرهای سینمایی؛ از شمایل شناسی تا ایدئولوژی» تلاسی است ارزشمند در زمینه مطالعه همه جانبه، هرچند مقدماتی، ژانرهای سینمایی و رابطه این ژانرها با دغدغه‌های کلان‌تر سیاسی – اجتماعی. در این بین فصل پایانی کتاب، آنجا که به نسبت «سینمای ملی» با سینمای ژانر و با الگوی هالیوودی تولید فیلم می‌پردازد، می‌تواند به ویژه برای خواننده ایرانی جالب توجه باشد.

مشخصات کتاب؛
نام مؤلف/گردآورنده: بری کیت گرانت، ترجمه: شیوا مقانلو
تعداد صفحات: ۱۸۱ صفحه
لینک دانلود مستقیم
لینک دانلود کمکی

لینک کوتاه مطلب

http://ketabfarsi.ir/?p=7652
  • سلام ازسایت عالیتون .اگه میشه کتاب زندگینامه بیلی وایلدر هیچ کس کامل نیست روهم درسایت تون قراربدید