کانال تلگرام

عضو کانال تلگرام کتاب فارسی شوید

انواع تلسکوپ ها

28 فروردین 1392
بدون نظر

کلمه تلسکوپ از واژه یونانی «تلسکوپین» گرفته شده است. «تله» به معنای دور و «اسکوپین» به معنای دیدن است. بنابراین، تلسکوپ وسیله ای است که با آن می توان فواصل دور را به وضوح دید.

نجوم آماتوری راهگشایی برای استفاده از تلسکوپ
شاید همین نکته راز اقبال بسیار گسترده مردم عادی به نجوم باشد، هر چند که فیزیک آماتوری و شیمی آماتوری نداریم، اما نجوم آماتوری از طرفداران بسیاری برخوردار است. راز این علاقه نیز در یکی از مهمترین اختراعات بشر نهفته است؛ تلسکوپ!
پیش از اختراع تلسکوپ جهان بسیار کوچک بود و به زمین، خورشید، پنج سیاره و تعدادی ستاره محدود می شد. اما پس از اختراع تلسکوپ گستره وسیعتری از جهان در مقابل دیدگان ما قرار گرفت. ما فهمیدیم که کهکشان ما مجموعه ای از ستارگان است که قطر آن به چند هزار سال نوری می رسد. گذشته از کهکشان ما، میلیون ها کهکشان در عالم وجود دارد که هر کدام تعداد بیشماری ستاره دارند!
تلسکوپ یکی از مهمترین اختراعات قرن هفدهم است، هر چند که دانشمندان سال ها پیش از توانایی عدسی برای بزرگتر کردن اجسام مطلع بودند. اولین تلسکوپی که عملا مورد استفاده قرار گرفت در سال ۱۶۰۸ ساخته شد. هانس لیپرهی و یاکوب متیوس از جمله اولین افرادی بودند که توانستند تلسکوپی با قدرت کم بسازند. اما گالیله کسی بود که توانست در سال ۱۶۰۹ با استفاده از تلسکوپ به مشاهده دقیق اجرام آسمانی بپردازد. وی توانست با استفاده از تلسکوپ خود به تماشای اقمار مشتری بپردازد و تصویرهایی از آن رسم کند. از زمان گالیله به بعد ساخت تلسکوپ با پیشرفت های فراوانی همراه بوده است. (بیشتر…)

انواع تلسکوپ ها