کانال تلگرام

عضو کانال تلگرام کتاب فارسی شوید

دانلود کتاب جهانی شدن

24 مهر 1392
یک نظر

از بکارگیری واژه «جهانی شدن» در محافل علمی زمان زیادی نمی‌گذرد، اما ریشه‌های آن به سال‌های دور باز می‌گردد. حتی آغاز فرایند جهانی شدن را می‌توان به زمانی نسبت داد که اولین داد و ستد در بین افوام بوجود آمد.
تجارب عامل مهمی در شناساندن اقوام مختلف به یکدیگر است. وقتی محصولی در جایی تولید می‌شود و به نقطه دیگری فرستاده می‌شود این فقط کالا نیست که به دست مصرف کننده می‌رسد، بلکه پیامی نیز با خود به همراه دارد و آن این است که در گوشه‌ای دیگر از این جهان فردی با آداب و رسوم متفاوت این کالا را تولید کرده است.
عامل دیگری که به جهانی شدن مرتبط است «فرهنگ» است. جهانی شدن با خود ارتباط اقوام و گروه‌ها را به همراه دارد. به اعتقاد گروهی از جامعه شناسان گاهی این ارتباط یک طرفه است یعنی آنقدر فرهنگ یک قوم برای قوم دیگر جذاب است که انتقال فرهنگی یک طرفه می‌نماید اما در پاسخ نیز می‌توان گفت: اگر فرهنگی از پشتوانه محکمی برخوردار باشد هرگز دچار اضمحلال فرهنگی نخواهد شد، بلکه برعکس موجب تغییر فرهنگ مهاجم می‌شود. بطور مثال پس از اشغال ایران به دست مغول‌ها، آنها هرچه در توان داشتند برای تغییر آداب و رسوم ایرانی بکار بستند اما در نهایت خود آنها جذب فرهنگ ایرانی شدند و دوم اینکه هیچ فرهنگی به خودی خود نمی‌تواندبوجود بیاید، بنابراین فرهنگ‌های بزرگ از ترکیب خرده فرهنگ‌ها بوجود می‌آیند.

کتاب «جهانی شدن» شامل دو فصل می‌باشد؛
فصل اول: جهانی شدن؟
– تاریخچه جهانی شدن
– جهانی شدن
– مفهوم جهانی شدن
– کاربرد اصطلاح جهانی شدن
– از جهانی شدن چه تعاریفی وجود دارد؟ (بیشتر…)

دانلود کتاب جهانی شدن

دانلود کتاب جهانی سازی راه بن بست یا روزنه امید

29 فروردین 1392
بدون نظر

در آستانه هزاره سوم، تکامل جامعه بشری مرحله کیفی نوینی را پشت سر می گذارد. این تحول کیفی سیمای جهان امروزین و نیز تمامی سیستم روابط بین المللی را از پایه دگرگون خواهد ساخت! فهرست مطالب این کتاب شامل: (بخش اول) بر سر دوراهی تاریخ، (بخش دوم) گرفتار در چنگال جهانی سازی امپریالیستی، (بخش سوم) بدیل سوسیالیستی و … . (بیشتر…)

دانلود کتاب جهانی سازی راه بن بست یا روزنه امید