کانال تلگرام

عضو کانال تلگرام کتاب فارسی شوید

دانلود کتاب جامعه شناسی اینترنت

9 دی 1394
بدون نظر

در دنیای امروز اینترنت به سرعت در حال گسترش است. هیچ وسیله ارتباطی تا به حال گسترش سریعی مانند اینترنت نداشته است. اینترنت امروزه مرزها را درنوردیده و انسان‌ها را به هم متصل نموده است.
با گسترش اینترنت، تغییراتی در جوامع روی داده که سبب تغییرات فرهنگی و اجتماعی در زمینه‌های مختلف شده است. دامنه کارکرد اینترنت به قدری وسیع است که از سرگرمی گرفته تا پزشکی و فلسفه و خدمات شهری را شامل می‌گردد.
در سال ۲۰۰۴ حدود ۵۰ میلیون وب سایت به ثبت رسیده بود در حالی که این مقدار به ۱۰۰ میلیون در سال ۲۰۰۶ افزایش یافت! (بیشتر…)

دانلود کتاب جامعه شناسی اینترنت

دانلود کتاب جهانی شدن

24 مهر 1392
یک نظر

از بکارگیری واژه «جهانی شدن» در محافل علمی زمان زیادی نمی‌گذرد، اما ریشه‌های آن به سال‌های دور باز می‌گردد. حتی آغاز فرایند جهانی شدن را می‌توان به زمانی نسبت داد که اولین داد و ستد در بین افوام بوجود آمد.
تجارب عامل مهمی در شناساندن اقوام مختلف به یکدیگر است. وقتی محصولی در جایی تولید می‌شود و به نقطه دیگری فرستاده می‌شود این فقط کالا نیست که به دست مصرف کننده می‌رسد، بلکه پیامی نیز با خود به همراه دارد و آن این است که در گوشه‌ای دیگر از این جهان فردی با آداب و رسوم متفاوت این کالا را تولید کرده است.
عامل دیگری که به جهانی شدن مرتبط است «فرهنگ» است. جهانی شدن با خود ارتباط اقوام و گروه‌ها را به همراه دارد. به اعتقاد گروهی از جامعه شناسان گاهی این ارتباط یک طرفه است یعنی آنقدر فرهنگ یک قوم برای قوم دیگر جذاب است که انتقال فرهنگی یک طرفه می‌نماید اما در پاسخ نیز می‌توان گفت: اگر فرهنگی از پشتوانه محکمی برخوردار باشد هرگز دچار اضمحلال فرهنگی نخواهد شد، بلکه برعکس موجب تغییر فرهنگ مهاجم می‌شود. بطور مثال پس از اشغال ایران به دست مغول‌ها، آنها هرچه در توان داشتند برای تغییر آداب و رسوم ایرانی بکار بستند اما در نهایت خود آنها جذب فرهنگ ایرانی شدند و دوم اینکه هیچ فرهنگی به خودی خود نمی‌تواندبوجود بیاید، بنابراین فرهنگ‌های بزرگ از ترکیب خرده فرهنگ‌ها بوجود می‌آیند.

کتاب «جهانی شدن» شامل دو فصل می‌باشد؛
فصل اول: جهانی شدن؟
– تاریخچه جهانی شدن
– جهانی شدن
– مفهوم جهانی شدن
– کاربرد اصطلاح جهانی شدن
– از جهانی شدن چه تعاریفی وجود دارد؟ (بیشتر…)

دانلود کتاب جهانی شدن