کانال تلگرام

عضو کانال تلگرام کتاب فارسی شوید

جوان و راه های کنترل شهوت

6 بهمن 1391
۲ نظر

بسیاری از جوانان از اینکه زمینه یا آمادگی ازدواج را ندارند از فشار غریزه جنسی گلایه داشته و علیرغم سعی و تلاشی که می کنند حریف این غریزه قدرتمند نمی شوند و لذا به انواع انحرافات جنسی دچار شده و اسیر شهوت می گردند. در حالیکه ارزش و جایگاه واقعی انسان و درجه دینداری و عبودیت او در چنین عرصه ای مشخص می گردد. عرصه ای که به تعبیر رسول اکرم (ص) بزرگترین جنگ که همانا جنگ با نفس است، در آن محقق می گردد و خوشا به حال کسانی که در این آوردگاه سربلند و رو سفید بیرون بیایند. البته پیروزی در این جدال و مبارزه کار آسانی نیست! بخصوص در موقعیتی که فضای پیرامونی جوان و جامعه متأثر از تهاجم فرهنگی دشمنان و البته بی تفاوتی و غفلت برخی مسئولین فرهنگی به سمت فساد پیش رفته و شعله های سرکش گناه و معصیت هر لحظه فروزانتر می شود! جوان بیچاره هم که به دلایل مختلف اعم از مادی و معنوی هنوز امکان ازدواج برایش فراهم نشده و اینجاست که باید به خدای بزرگ و ارواح پاک معصومین (ع) و اولیاء خدا پناه برد و از آنان استمداد جست … .
طبیعی است که بهترین درمان آلودگی های جنسی و مدیریت آن ازدواج است که به تعبیر روایت نیمی از دین انسان را حفظ می کند و هرچه زودتر صورت گیرد بهتر است اما تا تحقق ازدواج راه های دیگری نیز وجود دارد که می تواند شهوت و غریزه جنسی جوان را مقداری کنترل نموده و او را از آلودگی دور نگه دارد که به اجمال و البته با رعایت مصالح به ان اشاره می شود:

۱. تقوبت بنیه معنوی و عمق بخشیدن به اعتقادات دینی از طریق انس با قرآن، ارتباط با محافل و مجالس دینی، تمرین مبارزه با نفس در پرتو این ارتباطات، تفکر مستمر درباره عواقب و کیفر گناه در دنیا و آخرت و توبه از معصیت ها و گناهان گذشته که به گفته معصومین (ع) پشت شیطان را می شکند.

۲. ارتباط صمیمی با والدین و طرح مسائل و مشکلات با آنان در تعادل جسمی و روحی انسان نقش مهمی دارد. بدیهی است کسانی که بین آنان و خانواده دیوار بی اعتمادی و ارتباط سرد وجود دارد، بیشتر در معرض خطر قرار دارند!

۳. تقویت اراده، جوان باید با اراده ای قوی و عزمی پولادین در برابر وسوسه های شیطانی ایستادگی کند. شخصی خدمت امام صادق (ص) درباره فردی سخنی گفت و اظهار داشت: بیچاره انحراف جنسی پیدا کرده واسیر شهوت شده است! حضرت فرمودند: آیا او حاضر است در برابر مردم نیز آن اعمال را انجام دهد؟! مرد عرض کرد: نه یابن رسول الله، محال است. او در خلوت این کار را با خود می کند. امام صادق (ع) فرمود: پس معلم می شود این عمل را با اختیار خود انجام می دهد و اگر اراده کند می تواند آن را ترک نماید.
اگر جوان در موقعیتی زمانی و یا مکانی قرار دارد که ادامه حضور او منجر به تحریک جنسی او می گردد سزاوار است برای پرهیز از آلوده شدن سریع تغییر موقعیت داده و از منطقه گناه هجرت کند.

۴. پاک سازی محیط پیرامونی، محیط در سعادت و شقاوت انسان نقش بسزایی دارد لذا باید انسان سعی کند تا آنجا که می تواند محیط پیرامونی سالم و عاری از گناه داشته باشد. محیط خانه، محیط محل کار، مدرسه و … از این قبیل است.

۵. امیدواری، انسان باید همواره به فضل و رحمت خداوند امیدوار باشد. قرآن هم می فرماید: شیطان سعی می کند شما را از رحمت خدا نا امید و مأیوس گرداند. لذا جوان مبتلی به شهوت، با این استدلال که «آب که از سر گذشت چه یک وجب، چه صد وجب» دامنه معصیت و نافرمانی را توسعه داده و خود را بیچاره تر می کند. در حالیکه آغوش خداوند برای گناهکاران بخصوص جوانانی که فریب شیطان را خورده اند همیشه باز است و نا امیدی از رحمت پروردگار خود گناه کبیره و از دام های شیطانی است.

۶. جهت دهی انرژِی، جوانی منبع انرژی متراکمی است که اگر این انرزی هدایت نشود به بیراهه کشیده می شود. لذا باید آن را جهت دار نمود و از قالب جنسی و شهوتی به رویکرد های دیگر از جمله فرهنگی و علمی، فعالیت های هنری، برنامه های ورزشی وتفریحات سالم و مفید سوق داد.

۷. کار و تلاش، بیکاری فساد می آورد! در روایت آمده است که برای دست های خود کار درست کنید و الا شیطان آن را برای اهداف خود به کار می گیرد. چنانچه در روایتی دیگر می خوانیم اندیشه گناه را از ذهن خود بیرون کنید چرا که فکر گناه آدمی را به عمل به آن می کشاند! درست است امروز بازار کار آشفته است اما هر جوانی می تواند با توجه به استعداد و علایق خود کارآفرینی کرده و خود را به اشتغالات مفید مشغول نماید.
پیغمبر اسلام (ص) از جوان بیکار به شدت متنفر بود و هر وقت مرد بیکاری را می دید می فرمود: از چشم من افتادی!

۸. تغییر موقعیت، اگر جوان در موقعیتی زمانی و یا مکانی قرار دارد که ادامه حضور او منجر به تحریک جنسی او می گردد سزاوار است برای پرهیز از آلوده شدن، هر چه سریعتر تغییر موقعیت داده و از منطقه گناه هجرت کند تا دامنش به معصیت آلوده نگردد.

۹. رژیم غذایی مناسب، جوانان مجرد باید در انتخاب و نوع خوردن غذاها احتیاط کنند، چرا که برخی از مواد غذایی و میوه ها در تحریک جنسی انسان مؤثر هستند! از جمله موز، پیاز، هویج، زعفران، فلفل و … اگر هم چنین غذاهایی مصرف شد باید انرژی حاصل از آن سریعا در فعالیت های مجاز از قبیل ورزش تخلیه گردد.

۱۰. روزه گرفتن، یکی از فلسفه های مهم روزه گرفتن تعدیل قوای جنسی است که بخصوص برای جوانان توصیه می شود. البته روزه باید به قصد قربت و کسب ثواب الهی گرفته شود. لکن آثار طبی و درمانی نیز در آن نهفته است.

۱۱. کنترل نگاه، نگاه نامشروع دروازه ورود شیطان به قلب آدمی است. بسیاری از انحرافات حاصل یک نگاه است. پس چه بهتر است، این لحظه ها مدیریت صحیح شود تا یک عمر حسرت و ندامت در دنیا و رسوایی در آخرت دامن گیر انسان نشود. یادمان باشد بابت هر نگاه در روز قیامت باید حساب پس داد و پاسخگو بود! دیدن برخی فیلم ها و عکس ها، نظر بازی و چشم چرانی در معابر و یا سایر محیط ها و … برای دنیا و آخرت دردسر ساز بوده و بیماری های روحی زیادی را برای شخص بوجود می آورد.

۱۲. کنترل گوش، گوش از نعمت های بزرگ الهی است که ابزاز ارتباطی انسان با دیگران است. نعمت بی بدیلی که وظیفه عقلی و شرعی انسان اقتضاء می کند آن را در راستای رضایت خداوند بزرگ بکار گیرد. در قرآن کریم به صراحت از حساب کشیدن از گوش سخن به میان آمده است. گوش سپردن به موسیقی های حرام و سخنان شهوت انگیز، حرام و جرء گناهان کبیره است. جوانی که علاقه دارد در آتش شهوت نسوزد لاجرم باید به این دستور الهی پایبند باشد.

۱۳. خوب خوابیدن، اسلام به قدری نسبت به مسائل تربیتی حساس است که دستورات زیادی در رابطه با خواب دارد. جوانان مجرد باید در زمان و مکان و نحوه خوابیدن خود کاملا دقت کنند. وقتی به درون رختخواب بروند که واقعا خوابشان می آید.

۱۴. پرهیز از دوستان آلوده، بسیاری از انحرافات و جرائم از دوستان ناباب و فاسد سرچشمه می گیرد. دین، عقل و فطرت انسانی ایجاب می کند انسان در انتخاب دوستان و معاشرت های خود توجه ویژه نماید. در قرآن کریم هم آمده است مجرمین در آتش جهنم آرزو می کنند که ای کاش با فلانی دوستی نمی کرد و تا گرفتار عذاب الهی نمی شدم.

نوشته حجت الاسلام مسعود صفی یاری

لینک کوتاه مطلب

http://ketabfarsi.ir/?p=235
 • راه های کنترل و روش های کم کردن و از بین بردن قوای شهوت و تمایلات جنسی زناشویی برای جوانان مجرد:
  باید دانست زمانی که خداوند شهوت و تمایلات زناشویی را برای بقای نسل در وجود انسان قرار داد و برای کنترل و ارضای آن ازدواج دائم را قرار داد و به آن سفارش بسیار نمود و هنگامی که شرایط برای ازدواج دائم فراهم نبود، برای اینکه ایمان و پاکدامنی انسان لطمه نخورد، ازدواج موقت را مقرر فرمود. البته با رعایت شرایطش که در اسلام بیان شده است.
  اما اگر در کل شرایط برای ازدواج فراهم نبود باید چه کار کرد؟! چگونه باید از ایمان و پاکدامنی خود مراقبت نمود؟!
  باید دانست اگر کسی حقیقتا و از سر اخلاص بخواهد خود را حفظ کند خداوند نیز او را یاری خواهد کرد. البته برای این کار ما دستورات عملی هم در دین داریم که در اینجا با استفاده از بعضی روایات و دستورات بزرگان دین به برخی از شیوه های کنترل شهوت اشاره می نماییم:
  – روزه گرفتن و در صورت عدم امکان آن، کم غذا خوردن بطوری که روزی بیشتر از دو وعده غذایی نخوردن.
  – نخوردن غذا های تحریک کننده مانند: پیاز، خرما، تخم مرغ،غذاهای چرب یا پروتیینی با کالری بالا و…
  – خوردن موادی که شهوت را کم می کنند، مانند: آبلیمو، کافور، سرکه(که مالیدن آن به بدن هم موثر است) و…
  – کنترل چشم و نگاه نکردن به نامحرم و ندیدن صحنه های حرام یا تحریک کننده، مانند: فیلم ، عکس و… این مورد بسیار مهم است زیرا انسان اگر ورودی های خود را یعنی چشم و گوش را کنترل کند و اجازه ندهد بدی ها و گناهان وارد وجودش شوند، آنگاه خروجی هایش یعنی اعمال ، رفتار و… هم خوب و درست می شوند. و از گناهان فرسنگ ها فاصله می گیریم. زدست دیده و دل هر دو فریاد — که هرچه دیده بیند دل کند یاد.
  – از بین نبردن و نتراشیدن موهای زائد بدن چون باعث تضعیف قوای جنسی می شود.
  – دوری کردن از خوردن غذاها و لقمه های حرام و استفاده از غذای حلال و پاک.
  – در حالت جنب نبودن و داشتن وضو و با وضو بودن که باعث ایمن و دور شدن از وسوسه شیاطین می شود.
  – ورزش کردن و تحرک بدنی برای سوزاندن کالری های انباشته شده و اضافه بدن و دوری از تنبلی و تن پروری.
  – مشغول کردن فکر و اندیشه خود به کار و فعالیت و دوری از بیکاری و آزاد گذاشتن و رها کردن فکر و اندیشه به سمت افکار و تخیلات نادرست.
  – تنها و دمر(به شکم) نخوابیدن.
  – زیاد استغفار کردن.

 • از راهنماییتون سپاسگذارم 🙂