کانال تلگرام

عضو کانال تلگرام کتاب فارسی شوید

معرفی کتاب سبک زندگی عاقلانه و زیرکانه

28 اردیبهشت 1394
۲ نظر

سبک زندگی (life style)، شیوه رفتار فردی و اجتماعی است که همیشه با توجه به الگوهای فکری – فرهنگی مورد نظر نخبگان و فرزانگان بوده است.
در جامعۀ ما با توجه به حضور استعمار از قرن ۱۲ هجری و اثرگذاری بر فرهنگ این مرز و بوم، تلفیقی از سبک زندگی اسلامی و غربی دیده می‌شود که بر محور «فردگرایی» استوار است، چنان‌که بارها در گفتگوهای روزمرّه شنیده‌ایم که بی‌اعتنا به مشکلات دیگران گفته می‌شود: این مشکل شماست! (that’s your problem)
تأثیرپذیری از این فرهنگ در نوع پوشش و گویش یا خواب و خوراک ما به خوبی نمایان است، چنان‌که در بعضی از خانواده‌ها شب‌نشینی‌های طولانی و خواب تا قبل از ظهر رایج شده و با فرهنگ سفره و جمع‌نشینی و گفتگوهای روح‌بخش و وحدت آفرین با آمدن غذاهای همیشه آماده، فست‌فودها و مایکروفرها کم رنگ یا بی‌رنگ شده است؛ غذاهایی خورده می‌شود که زود پخته شده و زود خورده می‌شوند، اما دیر جذب و هضم می‌شوند و باعث چاقی و مرض‌های زودرس می‌گردند.
تمامی همت و توان خانواده صرف درآمد بیشتر می‌شود اما پس از چندی همۀ درآمد و پس‌انداز خرج سلامت از دست رفته می‌گردد و در یک نگاه، آرامش داده می‌شود تا آسایش بدست آید و سرانجام هر دو از دست می‌رود!
بینش «فردگرایی» در جامعۀ ما بدانجا رسیده که سن ازدواج بالا رفته، بی‌میلی نسبت به فرزندآوری فراوان شده، میزان طلاق برای فرار از مشکلات دیگران فراتر از حد تصور گردیده و گاه به مرز هشدار رسیده است!!
پس از آنکه در دهۀ ۱۳۸۰ موضوع «مهارت‌های زندگی» به‌طور گسترده‌ای مطرح گردید، بهره مندی از شیوۀ صحیح زندگی برای مصون ماندن از شیوه‌های ویرانگر غربی، ضرورتی بود که از سوی رهبر فرزانۀ انقلاب حضرت آیت الله خامنه‌ای (دام عزه) احساس شد و با طرح ۲۰ سوال دربارۀ «اصلاح سبک زندگی» ارائه گردید تا شیوۀ صحیح زندگی اسلامی و دینی در ایران عزیز، بسترساز تمدن نوین اسلامی در سطح جهان گردد و الگویی تمام عیار در چشم جهانیان نمایان سازد.
بدون شک این مهم بدون تربیت فردی و اجتماعی که بر سه پایۀ «اندیشه‌ورزی»، «شادابی» و «معنویت» استوارست عملی نحواهد شد و نیاز به تدبیر و تلاش خردمندانه‌ای خواهد داشت.
… کتابی که در دست دارید مجموعه‌ای از مباحث عقل‌مداری و خردمندی برای دستیابی به «سبک زندگی عاقلانه و زیرکانه» است که با دقت و حوصله از منابع ناب استخراج شده است.
در مدت دو سال پژوهش این اثر، گاه موضوعاتی از آن در محافل علمی برای استادان و دانشجویان یا جلسات عمومی مطرح گردید که با استقبال شایانی روبه‌رو شد که نشان از نیاز فراوان همگان به ویژه پدران و مادران، مربیان و دلسوزان دارد و این مهم تأثیرگذاری چنین اثری را برای رسیدن به خانواده و جامعه‌ای ممتاز در «سبک زندگی» دو چندان می‌سازد. ان‌شاءالله

سبک زندگی عاقلانه و زیرکانه

والسلام
قم مقدس / بهار ۱۳۹۳
احمد لقمانی

لینک کوتاه مطلب

http://ketabfarsi.ir/?p=5652
  • با سلام
    مطالب زیبایی می باشد
    لطفاً از وبلاگ اینجانب هم بازدید بفرمایید
    http://omremofid.persianblog.ir/

  • سلام بسیار خوب بود ممنون از سایت خوبتون به سایت ما سر بزنید