کانال تلگرام

عضو کانال تلگرام کتاب فارسی شوید

دانلود کتاب والدین و روانشناسی کودک و نوجوان

26 فروردین 1394
۲ نظر

در زمینه مسائل کودک و نوجوان، تاکنون اطلاعات مفید و کتاب‌های زیادی توسط صاحب‌نظران تألیف گردیده است. گستردگی ابعاد وجودی انسان از یک سو و تغییرات اجتماعی از سوی دیگر، نیازها جدیدی را در زمینه تربیت و پرورش کودکان ایجاد می‌کند و نباید فراموش کنیم که کودکان یعنی آینده سازان، مدیران عالی رتبه کشور، دانشمندان و محققین، نوابغ و مخترعین و صنعتگران آینده کشورند. بنابراین برای تربیت مردان بزرگ آینده، والدین باید با رمز و رموز جسمانی و روانی و تربیتی فرزندان و قوانین حاکم بر رشد جسمانی وروانی آن ها آشنا شوند تا در تربیت و آماده سازی نسل آینده بهتر موفق باشند.
بدین منظور کتاب حاضر سعی دارد والدین محترم را به صورت مختصر با این قوانین و اصول آشنا نماید. علاوه بر این، از آنجا که ممکن است کودک در مراحل رشد با مشکلات جسمی و یا روانی مواجه گردد؛ اطلاعاتی مختصر در زمینه پیشگیری و درمان ارائه گردیده است.

شرح مختصر فصول کتاب؛
– در فصل اول کتاب به اصول و قوانین رشد در زمینه‌های جسمی و روانی و عوامل مؤثر در رشد کودک پرداخته شده است.
– در فصل دوم عوامل مؤثر در رشد قبل از تولد (اعم از عوامل ژنتیکی و محیطی) مطرح و همچنین در زمینه مشاوره ژنیتک و شجره نامه فامیلی مطالبی عنوان گردیده است.
– فصل سوم به مراحل رشد از دیدگاه اسلام می‌پردازد و مباحث را با رشد اخلاقی از دیدگاه اسلام به پایان می‌برد.
– در فصل چهارم به خصوصیات کودک از بدو تولد تا دوره نوجوانی و نیز توصیه‌هایی متناسب با آن سنین می‌پردازد.
– فصل پنجم عوامل مرتبط با اختلالات کودک را به عنوان یکی از مفصل‌ترین بخش‌های کتاب مورد بررسی قرار داده است؛ و به دلیل گستردگی اختلالات، علائم و همچنین درمان آنها، سعی بر معرفی مختصر و پیشگیری بوده است.
– فصل ششم مطالب مفیدی را در ارتباط با کودک آزاری، تنها گذاشتن کودک در منزل، بهانه جویی کودک، قهر و بد اخلاقی و وابستگی کودک به والدین مطرح می‌نماید.
– خلاقیت و شیوه‌های پرورش آن و همچنین رابطه هوش با خلاقیت نیز در فصل هفتم مورد بررسی قرار گرفته است.
– فصل هشتم به نکات تربیتی اسلام و حقوق کودکان بر والدین اشاره دارد.
– فصل نهم مباحث وسایل ارتباط جمعی و رسانه‌ای جدید از قبیل: رایانه، اینترنت و تلفن همراه، کاربرد و خطرات آن را مورد توجه قرار داده است.
– فصل دهم با مباحثی نسبتا مفصل، به دوره نوجوانی پرداخته است که از مباحث مطرح شده می‌توان به عناوین (علائم بلوغ، انواع بلوغ، تحولات جسمی و روانی بلوغ، هویت، بحران هویت، دارو دسته‌ها، دروغگویی، بزهکاری، پرخاشگری، اعتیاد، مسائل مذهبی و عرفان‌های کاذب) اشاره نمود.
– در فصل یازدهم عزت نفس، اعتماد به نفس و خودباوری، و حیطه‌های عزت نفس مورد بررسی قرار گرفته است.
– در فصل دوازدهم بازی و تعاریف آن، فواید بازی و نقش بازی در خلاقیت، پرورش احساسات، کار آفرینی و … در پایان انواع بازی را مورد بررسی قرار داده است.

والدین و روانشناسی کودک و نوجوان

مشخصات کتاب؛
نام مؤلف/گردآورنده: عبدا… شیرانی
تعداد صفحات: ۳۷۴ صفحه
دانلود کتاب والدین و روانشناسی کودک و نوجوان

لینک کوتاه مطلب

http://ketabfarsi.ir/?p=5563
  • کتاب دکتر سیروس عظیمی با نام روان شناسی کودک نیز کتاب بسیار خوب و جامعی است

    • اگر کتاب فوق دارای حق نشر نباشد، می‌توانید از بخش ارسال کتاب برای انتشار در سایت بفرستید.