کانال تلگرام

عضو کانال تلگرام کتاب فارسی شوید

موشک و انواع سوخت آن

15 سپتامبر 2013
بدون نظر

موشک‌های فضایی، مانند موشک‌های آتش‌بازی عمل می‌کنند. سوخت با ماده‌ای به نام اکسنده که حاوی گاز تسریع کننده احتراق یعنی اکسیژن است ترکیب می‌شود. آنگاه این ترکیب که یک پیشران محسوب می‌شود، می‌سوزد و گازهای داغی را تولید می‌کند. این گازها منبسط شده و از طریق یک دماغه خارج و باعث می‌شوند موشک به طرف بالا حرکت کند. این واکنش برای اولین بار در قرن هفدهم توسط دانشمند انگلیسی «اسحاق نیوتن»، در قانون سوم حرکتش بیان شد. او اظهار داشت که برای هر عملی (خروج گازها در اینجا) عکس‌العملی است در مساوی و مخالف جهت آن (در اینجا، حرکت موشک). (بیشتر…)

موشک و انواع سوخت آن

رشته دانشگاهی مهندسی هوا فضا

2 جولای 2013
بدون نظر

هوا فضا چیست؟ کار یک مهندس هوافضا چیست؟ یک مهندس هوا فضا در پایان دوره کارشناسی چه توانایی‌هایی دارد؟ هدف از تربیت یک کارشناس هوا فضا چیست؟ گرایش‌ها و شاخه‌های رشته دانشگاهی مهندسی هوافضا در دوره کارشناسی ارشد چیست؟
قصد داریم تا در این مقاله به بخشی از این سؤالات پاسخ دهیم.
رشته هوا فضا، یکی از رشته‌های گروه فنی مهندسی است. با توجه به رشد سریع و ناگهانی این علم در دهه‌های اخیر هم‌اکنون این رشته جزو رشته‌های استراتژیک علوم به حساب می‌آید. ولی با این وجود این رشته در ایران از قدمت زیادی بر خوردار نیست.
رشته مهندسی هوا فضا، برای اولین بار در سال ۱۳۶۶ وارد ایران شد و اولین دوره کارشناسی این رشته را دانشگاه پلی‌تکنیک (امیرکبیر) راه‌اندازی کرد. هم‌اکنون این رشته در ۶ دانشگاه صنعتی شریف، امیرکبیر، امام حسین (ع)، شهید ستاری، مالک اشتر و آزاد شعبه علوم و تحقیقات تدریس می‌شود. (بیشتر…)

رشته دانشگاهی مهندسی هوا فضا

منظومه شمسی

13 ژوئن 2013
یک نظر

منظومه، به مجموعه‌ای از اجرام سنگین و سیاراتی گفته می‌شود که همگی به دور یک ستاره در حال گردش می‌باشند.
ما با منظومه شمسی به خوبی آشنایی داریم؛ منظومه‌ای مشتمل از زمین و هفت سیاره اصلی و خورشید. علاوه بر سیارات اجرام کوچک فراوانی در منظومه شمسی گرد خورشید در حرکتند از جمله کوتوله‌ها، سنگ‌های آسمانی و ستاره‌های دنباله دارو همین‌طور ابرهای نازکی از گازها و غبار که به آنها ابرهای میان سیاره گفته می‌شود. بیش تر از ۱۰۰ قمر طبیعی نیز در این منظومه در حال چرخش هستند.
به جز خورشید، زمین و ماه، اجرام دیگری نیز وجود دارند که با چشم غیر مسلح قابل رصدند از جمله سیارات عطارد، زهره، مریخ، مشتری و زحل همین‌طور شهاب سنگ‌ها و ستارگان دنباله داری که به طور موقت قابل مشاهده‌اند.
اجرام بسیار زیاد دیگری نیز توسط تلسکوپ‌ها در منظومه شمسی رصد شده‌اند. (بیشتر…)

منظومه شمسی