کانال تلگرام

عضو کانال تلگرام کتاب فارسی شوید

دانلود کتاب درس هایی از امام

۱۷ بهمن ۱۳۹۱
بدون نظر

در اول مهر سال ۱۲۸۱ هجرى شمسى در شهرستان خمین از توابع استان مرکزى در خانواده اى اهل علم متولد گردیدند. پدرشان مرحوم آیت الله سیدمصطفى موسوى از معاصرین مرحوم آیت الله العظمى میرزاى شیرازى بودند که پس از پایان تحصیلات و رسیدن به درجه اجتهاد به ایران بازگشتند بیش از پنج ماه از تولد ایشان نمى گذشت که پدرشان به دست خوانین زورگوى منطقه در راه بازگشت از اراک به خمین به شهادت رسیدند و بدین ترتیب بود که دوران کودکى را با رنج یتیمى تحت سرپرستى مادر مؤمنه اش خانم هاجر (دختر مرحوم آقا میرزا احمد مجتهد خوانسارى) و عمه مکرمه اش (صاحبه خانم) سپرى کرد. تا اینکه در سن ۱۵ سالگى از نعمت وجود آن دو عزیز هم محروم گردید!
ایشان دانش آموزى را در شهر خمین در مکتبخانه مرحوم ملا ابوالقاسم آغاز کردند و پس از طى دروس ابتدایى و مقدماتى و فراگیرى مقدارى از علوم ادبیات عرب و منطق و دروس اعتقادى در سن ۲۰ سالگى براى ادامه تحصیل عازم حوزه علمیه اراک گردیدند و پس از یکسال توقف در اراک به دنبال هجرت آیت الله العظمى حاج شیخ عبدالکریم حائرى یزدى به قم (در سال ۱۳۴۰ هجرى قمرى مطابق با سال ۱۳۰۰ هجرى شمسى) ایشان نیز به قم هجرت کردند و درس هاى سطوح حوزوى (مشتمل بر کتاب هاى قوانین، رسائل، مکاسب و کفایه الاصول) را نزد مرحوم آیت الله سیدمحمد تقى خوانسارى و بیشتر نزد مرحوم آیت الله سیدعلى یثربى کاشانى فرا گرفتند. و عمده تحصیلات خارج (عالى) فقه و اصول را نزد بنیانگذار حوزه علمیه قم مرحوم آیت الله العظمى حاج شیخ عبدالکریم حائرى یزدى، گذرانده اند.
ایشان همزمان با فراگیرى فقه و اصول به فراگیرى ریاضیات و هیئت (علم نجوم) و فلسفه نزد مرحوم حاج سید ابوالحسن رفیعى قزوینى و مرحوم آقا میرزا على اکبر حکمى یزدى پرداختند و عروض و قوافى و فلسفه اسلامى و فلسفه غرب را نزد مرحوم آقا شیخ محمدرضا مسجد شاهى اصفهانى و اخلاق و عرفان را نزد مرحوم آیت الله حاج میرزا جواد ملکى تبریزى و عالی ترین سطوح عرفان نظرى و عملى را به مدت ۶ سال نزد مرحوم آیت الله آقا میرزا محمد على شاه آبادى فرا گرفتند. ایشان درباره چگونگى ادامه برنامه درسى خود پس از درگذشت مرح وم آیت الله العظمى حائرى مى فرمایند: پس از وفات مرحوم آقاى حائرى با عده اى از رفقا بحث داشتیم تا آنکه مرحوم آقاى بروجردى به قم آمدند براى ترویج ایشان به درس ایشان رفتم و استفاده هم نمودم و از مدت ها قبل از آمدن آقاى بروجردى عمده اشتغال به تدریس معقول (دانش فلسفه) و «عرفان» و سطوح عالیه اصول و فقه بود. پس از آمدن ایشان به تقاضاى مرحوم شهید مطهرى به تدریس خارج فقه مشغول شدم و از علوم عقلیه باز ماندم و این اشتغال در طول اقامت قم و مدت اقامت نجف مستدام بود، و پس از انتقال به پاریس از همه محروم و به امور دیگر اشتغال داشتم که تا کنون ادامه داد. آن امام عظیم الشأن علاوه بر آغاز قیام خود در سال ۱۳۴۲ شمسى و پیروزى آن در سال ۱۳۵۷ که باعث دستاوردهاى عظیم سیاسى و فرهنگى و پیشرفت هاى علمى براى ملت ایران گردید، خود نیز به عنوان الگویى کامل در عرصه زندگانى فردى و اجتماعى جلوه گر شدند. پیروى از ایشان در ابعاد گوناگون زندگى مى تواند انسان را به سوى سعادت جاودان رهنمون گردد چه آنکه خود ایشان نیز تربیت یافته مکتب اسلام ناب محمدى است که با بهره مندى کامل از این مکتب توانستند فصل نوینى را در تاریخ معاصر فراروى انسان هاى کمال جو بگشایند.
کتاب حاضر مجموعه درس هایی است از سیره امام خمینی (ره) در زمینه های مختلف اخلاقی و دینی.

درس هایی از امام

مشخصات کتاب؛
نام مؤلف/گردآورنده: رسول سعادتمند
تعداد صفحات: ۱۹۲ صفحه
لینک دانلود مستقیم
لینک دانلود کمکی: دریافت فایل

لینک کوتاه مطلب

http://ketabfarsi.ir/?p=464