کانال تلگرام

عضو کانال تلگرام کتاب فارسی شوید

معرفی کتاب پیش بسوی زندگی ایده‌آل

26 مهر 1392
۴ نظر

متن کامل مقدمه کتاب «پیش بسوی زندگی ایده‌آل»؛
به موجب آموزه‌های حیاتی اسلام، هدف از آفرینش انسان، رسیدن او به کمال و کسب شایستگی‌های لازم در زندگی است. یکی از راه‌های نیل به این مقصود، کسب آموزش‌ها و مهارت‌های گوناگون و صدالبته بکارگیری آنها در زندگی می‌باشد؛ مهارت‌هایی همچون نحوه کار کردن، چگونه زیستن و حتی چگونه مردن!
پند گرفتن از وقایع گذشته که در بین کتاب‌های مختلف ثبت شده، برای در آغوش کشیدن شاهد موفقیت امری لازم و ضروری است؛ اما چگونه باید پند آموخت و تجربه کسب کرد؟
مشکل اساسی انسان‌ها این است که دیر بالغ می‌شوند؛ یعنی این بلوغ فکری دست کم چهار دهه از زندگی انسان را به خود اختصاص می‌دهد؛ چرا که موجهه با حوادث و وقایع روزگار، باعث می‌شود خرد کم کم پخته گردد … .
امیر سخن و کلام، حضرت علی (ع) در حدیثی فرموده: «عاقل کسی است که از تجربه پند گیرد». باید دید این تجربه چگونه به دست می‌آید و چگونه می‌توان پیش از فرسوده شدن نیمی از زندگی، به هدف والا که همان کمال باشد، دست یافت.
سخنان پیشوایان دین و بزرگان عرصه علم و ادب، همچون چراغی است که مسیر تاریک زندگی را روشن می‌کند و او را از سقوط در دره‌های هولناک تباهی و نیستی حفظ می‌کند. اما برخی هستند که بیشتر حرف می‌زنند و کمتر گوش می‌دهند. چنین افرادی درس‌های زیادی را در زندگی از دست می‌دهند؛ به گونه‌ای که زمانی را که باید برای شنیدن و گوش دادن صرف کند، صرف سخن‌های یاوه و پوچ نموده، از پیشرفت و رسیدن به کمالات باز می‌مانند.
شیخ اجل، سعدی شیرازی در گلستان خود چنین تصنیف کرده است:

«حکیمی را پرسیدند: چرا استماع تو از نطق زیادت است؟ گفت: زیرا مرا دو گوش داده‌اند و یک زبان؛ یعنی دوچندان که می‌گویی، می‌شنو».

در این کتاب برآنیم تا با ارائه برنامه‌هایی سازنده، کاری کنیم که بیشتر بخوانید و بشنوید. بی‌تردید، خوب گوش دادن و خوب یاد گرفتن، تأثیر مستقیمی در کسب فضایل و کمالات دارد؛ چرا که انسان‌ها را به تفکر وامی‌دارد، وجدان‌ها را بیدار می‌کند و روزنه‌های امیر را به روی انسان‌ها می‌گشاید. بنابراین با به کار بستن مباحث مطرح شده در این کتاب، راهی به سوی زندگی ایده‌آل پیدا خواهید کرد؛ پس به خود قول دهید که شکیبا باشید و تا آخر کتاب، با نویسنده همراه شوید. شاید شما هم جزو کسانی باشید که هنوز به ایده‌آل زندگی خود نرسیده‌اند و به دنبال راه یا راه‌هایی هستند تا وضعیت خود را بهبود بخشیده، از هر لحاظ به رشد و موفقیت برسند.
در پایان، از همه کسانی که در به ثمر نشستن این مجموعه دخیل بودند، تقدیر و تشکر می‌کنم و توفیقات روزافزون برای آنان آرزومندم.

قلی‌زاده
قم – تابستان ۹۰

معرفی کتاب پیش بسوی زندگی ایده‌آل

لینک کوتاه مطلب

http://ketabfarsi.ir/?p=4210
  • با سپاس و قدردانی فراوان مطلب مفید و ارزنده ای بود موفق و پیروز باشید

  • سلام ممنون از مدیر سایت
    خوب بود
    به سایت ما سر بزنید

  • کتاب جالبی بود، از این نسخه برای فروش دارید؟

    • خیر، این کتاب دارای حق نشر اختصاصی برای ناشر می‌باشد.