کانال تلگرام

عضو کانال تلگرام کتاب فارسی شوید

دانلود رمان بیلیارد در ساعت نه و نیم

۸ بهمن ۱۳۹۵
یک نظر

این کتاب به جای اینکه خواننده را با روایتی سر راست و عینی از وقایع مواجه کند، واقعیت را از خلال تک‌گویی‌های درونی شخصیت‌های داستان و سیلان ذهنشان در خاطرات دور و نزدیک، دریافت می‌کند. تمام داستان در روز ۶ سپتامبر سال ۱۹۵۸ و در روز تولد هشتاد سالگی هاینریش فهمل پدربزرگ خانواده و اولین آرشیتکت خاندان فهمل اتفاق می‌افتد، ولی شما با گذر از تونل‌های متعدد در ذهن راویان یازده‌گانه رمان که به گذشته‌های دور نقب می‌زنند، به سالها قبل برمی‌گردید و بدین ترتیب قطعات پازل این رمان در کنار هم قرار می‌گیرند.
داستان از دفتر کار روبرت فهمل فرزند هاینریش فهمل، آرشیتکت و کهنه سرباز جنگ جهانی دوم آغاز می‌شود. در خلال صحبت‌های منشی دفتر روبرت فهمل، خواننده متوجه می‌شود که روبرت فردی ماشینی است و تمام زندگی او مانند ساعت منظم است. نسبت به جزییات وقایع روزمره به شدت دقیق و حساس است و برنامه از پیش نوشته‌ای دارد که بر اساس این برنامه هر روز راس ساعت خاصی برای بازی بیلیارد در هتل پرنس هاینریش حضور می‌یابد …

مقدمه مترجم
سراسر رمان «بیلیارد در ساعت نه و نیم»، وقایع نگاری یک روز از زندگی خانواده‌ای سرشناس در آلمان پس از جنگ است؛ خانواده‌ای که معماری در آن عملاً به حرفه‌ای موروثی بدل شده ولی حتی پس از نیم قرن حضور فعال در طبقه فرهیخته جامعه، هنوز در برابر پرسش «ساختن یا ویران کردن» به پاسخی قطعی نرسیده است.
این کتاب هشتمین اثر «هاینریش بل» است که در سال ۱۹۵۹ منتشر شده و بی‌تردید پیجیدہ‌ترین رمان او به لحاظ پرداخت و شیوه روایت است. بل در این داستان رئالیسم مألوف خود را – که البته سنت ادبی غالب در آلمان نیز بوده است – کنار می گذارد و با خلق رمانی مدرن دست به تجربه‌ای می زند که در عین تفاوت با سایر کارهای تحسین شده‌اش یکی از نقاط درخشان کارنامه ادبی او به حساب می آید. خواننده کتاب به جای شنیدن روایتی سرراست و عینی از وقایع، واقعیت
خاطرات دور و نزدیکشان، به تدریج و آنگونه که برای او نمود پیدا می کند بازسازی می‌کند. به همین دلیلی شاید قدری طول بکشد تا خواننده با روند غیرخطی روایت و تعدد راویان داستان خو بگیرد، اما همین که در فضای آن قرار گرفت، خود را در لذت و هیجانی غوطه‌ور می‌یابد که با پایان یافتن داستان هم رهایش نمی کند.
بازگفتن هر نوع خلاصه‌ای از داستان یا دادن کدهای لازم برای رمزگشایی از آن حاصلی جز نقضی غرضی نویسنده و ضایع کردن اجر خواننده نخواهد داشت؛ با این حال بیگانگی خواننده فارسی زبان با فرهنگ بومی آلمان شاید عذر موجهی باشد برای این اشارت گرهگشا که این داستان در دوره‌ای اتفاق می‌افتد که گذاشتن نام والدین بر روی فرزندان هنوز هم در آلمان مرسوم بوده است. برای مثال، هاینریش هم می‌تواند نام پدر خانواده باشد و هم نام یکی از فرزندان آن خانواده.
در پایان به خوانندگان عزیز توصیه می‌کنم کتاب را حتی المقدور بدون وقفه‌های طولانی بخوانند.

رمان بیلیارد در ساعت نه و نیم

مشخصات کتاب؛
نام مؤلف/گردآورنده: هاینریش بل، ترجمه: کیکاووس جهانداری
تعداد صفحات: ۳۲۸ صفحه
لینک دانلود مستقیم
لینک دانلود کمکی

لینک کوتاه مطلب

http://ketabfarsi.ir/?p=8160
  • واقعا ممنون بابت این کتاب خوب
    لطفا کتاب قدقدهای پاییزی اثر حمیدرضا توکلی روهم در سایتتون قرار بدین
    ممنون